KAN BAĞIŞLAYIN
16 Aralık 2020
PAYLAŞ

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğu gerçeğini benimsetmek ve bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla bir umut bekleyenlere umut olmak için Kan Bağışında bulunduk.

Kan, tek kaynağı yalnızca insan olan, sürekli ve alternatifi olmayan bir ihtiyaçtır. Kan ürünlerinin kısıtlı raf ömürleri nedeniyle sürekli yenilenmesi gerekmektedir. Pandemi sürecinde hastanelerde alınan çeşitli önlemler kan ihtiyacında bir miktar azalma sağlamıştır. Bu süreçte Türk Kızılay Kan Bağış Merkezleri, bağışçı için gerekli güvenlik önlemlerini de alarak kan bağışı çalışmalarını ara vermeden sürdürmektedir.

Ancak gerek hastalığın yayılmasını azaltmak amacıyla alınan izolasyon önlemleri gerek ise toplumda yaygınlaşan “hastalık bulaşır mı” endişesi kan bağışı sayısında azalmaya yol açmıştır. Bu durum, özellikle daha az bulunan kan gruplarında ya da Trombosit Süspansiyonu gibi raf ömrü kısa kan bileşenleri ile ilgili yetersizlikler yaşanmasına neden olmaktadır.

Dayanışma ihtiyacının arttığı bu zor günlerde kan bağışınızı engelleyecek aşağıdaki durumlardan biri yoksa lütfen Türk Kızılay Kan Bağış Merkezlerine KAN BAĞIŞLAYIN:


•  Son 28 günde COVID-19 tanısıyla tedavi gördüyseniz ya da COVİD-19 tanısıyla tedavi görmüş biriyle temasınız olduysa,

• Son 28 günde soğuk algınlığı şikayetleriniz (Ateş, burun akıntısı, hapşırık, öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, nefes darlığı) olduysa ya da bu şikayetleri olan biriyle temasınız olduysa,

•  Son 28 günde yurt dışından döndüyseniz ya da yurt dışından dönen biriyle temasınız olduysa,

DİŞSİAD Yönetim Kurulu olarak kan bağışında bulunduk siz değerli üyelerimizi de Kan Bağışında bulunmaya davet ediyoruz.