TDB 23.Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi’nde 21 -24 Eylül 2017 tarihinde arasında gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış törenine;  DİŞSİAD Başkanı Ali ÇAKIR ve Yönetim Kurulu Üyeleri,TDB Genel Başkanı Dr.A.R İlker Cebeci ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Gelecek Dönem Başkanı Dr Gerhard Seeberger, Komşu Ülke Birlik Başkanları,  TDB Geçmiş Dönem Başkanları Eser Cilasun, Celal Korkut Yıldırım, Prof.Dr.Onur Şengün, Prof.Dr.Murat Akkaya ve Prof.Dr.Taner Yücel, TDB Geçmiş Dönem Genel Sekreterleri Hüsnü Çuhadar, A.Murat Ersoy, Nezih Yavuz Tan, Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra, Dişhekimliği Fakültesi Dekanları, 24.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul  Milletvekili Dişhekimi Kadir Gökmen Öğüt ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Taner Gören başta olmak üzere çok sayıda konuk katıldı.

 
Kongre açılış filminin gösterilmesinin ardından TDB 23. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’ne ev sahipliği yapan İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay bir konuşma yaptı. Atalay, TDB kongrelerinin kısa bir özetini yaptıktan sonra kongre bayrağını devralır almaz nasıl bir çalışma temposu içine girdiklerini anlattı.
 
Ardından söz alan Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Ali Gürlek, kongreye ilişkin sayısal bilgiler verdi ve an itibarıyla gelmiş geçmiş en büyük katılım sayısına ulaşıldığı bilgisini verdi. Kongre programı ve sosyal program hakkında da bilgiler veren Gürlek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Ali Çakır da yaptığı  konuşma da DİŞSİAD’ın çalışmaları ve IDEX 2018 hakkında bilgi verdi.
 
Dişhekimliği Fakültesi Dekanları adına bir konuşma yapan Kırıkkale Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Erdemir, dişhekimliği fakültelerinin tarihinden ve dişhekimliği eğitiminin zorluklarından bahsetti. Tıpta olduğu gibi dişhekimliği fakültelerinde de son sınıf öğrencilerinin intern olarak kabul edilmesi için TBMM’ye teklif sunulduğu ifade eden Erdemir, Üniversitelerarası Kurulun onayıyla bunun yakında gerçekleşeceğini beklediklerini söyledi.
 
Komşu Ülke Birliklerinin başkanlarının tanıtılmasının ardından kürsüye gelen Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) Gelecek Dönem Başkanı Dr Gerhard Seeberger, başkan seçildikten sonra ilk katıldığı kongrenin TDB 23.Uluslarararası Dişhekimliği Kongresi olduğunu belirtti.
 
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Taner Gören de yaptığı konuşmada meslek odasında çalışmaya başladığı ilk yıllarda dişhekimleriyle birlikte çalıştıkları, demokrasi mücadelesini öğrendiği insanlardan birinin 1980’de katledilen Dişhekimi Sevinç Özgüner olduğundan bahsetti.
 
Törenin son konuşmasını yapan Türk Dişhekimleri Birliği ve Kongre Başkanı Dr. A. R. İlker Cebeci gerçekleştirirken, kapanış töreninde son olarak Türkiye İletişimciler Derneği Başkanı Gonca Karakaş “Dişhekimliğinde İletişim” konulu kısa bir sunum yaptı.
 
Ardından DİŞSİAD Başkanı Ali Çakır, TDB Genel Başkanı Dr.A.R.İlker Cebeci, FDI Gelecek Dönem Başkanı Dr.Gerhard Seeberger, TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay, , Dekanlar Konseyi Başkanı  Prof.Dr.Zeynep  Yeşil Duymuş, Komşu Ülke Birlik Başkanları,  24.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul  Milletvekili Dişhekimi Kadir Gökmen Öğüt, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dişhekimi Ahmet Ataç ile çok sayıda konuk ile birlikte 21 Eylül 2017 tarihinde Expodental fuar açılışını gerçekleştirdi.