SABAH GAZETESİ – EKO KOBİ EKİ – 30 Ekim 2013

Türk implant Sektörü Ar-Ge’yle büyüyecek

 
Türk implant sektörü yerli üretim için Ar-Ge desteği bekliyor. DİŞSİAD Başkan Yardımcısı Soydan, “Sektör yeni ihracat kapılarını aralamak istiyor” dedi.
 
Yılda, 350 bin yabancı implantın girdiği Türk implant sektörü, yerli üretim için devletten Ar-Ge desteği bekliyor. DİŞSİAD Başkan Yardımcısı Erol Soydan, “Yüzde 90’ı yerli olmayan implant sektörümüz hızla büyüyerek, fuara ihtiyaç duydu. İstanbul implant Fuarı ile birlikte sektör kendine yeni ihracat kapıları açacak” dedi.

Yapay diş kökü olarak adlandırılan ve gerçek diş yapısını taklit eden implant sanayisinin temsilcilerinin fuarı İmplant 2013, CNR EXPO İstanbul’da gerçekleşiyor. Kapılarını ziyaretçilerine dün açan fuar CNR Ekspo Fuarcılık organizasyonuyla, DDiş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) desteğinde düzenleniyor. 27 Ekim’e kadar sürecek fuar, 10 bin metrekarelik alanda yapılıyor. İstanbul İmplant Fuarı’na İtalya, Çin, Brezilya, Güney Kore, Fransa, Almanya, İran, İngiltere ve Pakistan’ın aralarında bulunduğu ülkelerden 200 firma katılıyor.

İTHALATTAN İHRACAT YAPAN SEKTÖR
 
İmplant Fuarı ve sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan DİŞSİAD Başkan Yardımcısı Erol Soydan, miktar bazında 100 bini yerli olmak üzere toplam 45 bin implant girdisi sağlandığını söyledi. Sektörün büyük bir bölümünün ithal ürünlerden oluştuğunu belirten Soydan, şöyle konuştu: “Sektör olarak ithalattan ihracat yapıyoruz. Ülke olarak kapasitemizin yüksek olması nedeniyle daha uygun koşullarda ürün ithal ediyoruz. Bundan yaralanarak Balkan ve Orta Doğu’ya daha uygun koşullarda ihracat yapıyoruz. Biz bu durumdan kurtulup tamamen yerli üretimlerimizi ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun için de devletten Ar-Ge desteği bekliyoruz”
 
İMPLANT UYGULAMASI ARTIYOR
 
İmplant Fuarı’nın sektörün ihracatını canlandırmak için önemli bir adım olduğunu anlatan Erol Soydan, Türkiye’deki implant kullanımı ile ilgili şu bilgileri verdi: “İmplant uygulaması piyasa ilk kez sunulduğunda 3-5 bin Euro aralığındaydı. Bu rakam günümüzde 500-1500 Euro aralığında. Yakın gelecekte de bu rakamın 200-500 eurolara kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Fiyattaki düşüşlere bağlı olarak da her geçen gün implant uygulaması artıyor”.

Soydan, implant uygulamasının fiyatı ne olursa olsun estetik ve sağlık açısından dişe en uygun uygulama olduğunu belirterek, “Dişçilikte teknoloji çok fazla gelişti. Artık yaygınlaşan lazer yöntemiyle diş uygulamalarında ağrısız sızısız dönem başladı. Lazer yöntemiyle beyazlatılan dişler de normal yöntemlerden 4-5 ton daha diş rengini açıyor” diye konuştu.

Teknolojik yenilikler fuarda sergileniyor. Fuarın ürün grupları arasında implant sistemleri, diş üniti grupları, röntgen ve görüntüleme cihazları, lazer cihazları, dental tomografi cihazları, cerrahi aspiratör sistemleri, ışınlı dolgu cihazları, amalgamatörler, endodontik ürünler, laboratuar ekipmanları labaratuar sarf ürünleri, sterilizasyon ve dezenfeksiyon ürünleri, estetik diş hekimliği ürünleri sergileniyor.