Ortaklık Bilinci ile Teşvik Desteği

DİŞSİAD Yönetim Kurulu ve Kamu İlişkileri Komitesi Üyesi Sayın Erkan Uçar ve Dernek Genel Koordinatörü Sayın Gökhan Çervatoğlu, 03.11.2016 Perşembe Günü, Ankara Söğütözü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda yapılan toplantıya diş sanayici ve işadamlarını temsilen DİŞSİAD olarak katıldılar.  İlaç, eczacılık, tıbbi cihaz ve ürün üretici ve ihracatçılarının temsilcileri olan sivil toplum kuruluşlarının davetli olduğu toplantıda, yerli üreticilere devletin sağlayacağı geniş imkanlar ve teşvikler ile ihracatta karşılaşılan sorunlara getirilen çözüm önerileri ele alındı.Toplantının özel davetlisi olan Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ‘ın baş danışmanı  Sayın Mehmet Demircioğlu, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen teşvik paketleri hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Demircioğlu, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yapılacak yatırımlarda, devletin “Yatırım ortağı olma” prensibiyle hareket edeceğini ifade etti. Bir ay içerisinde kamuoyuna kapsamı ve tüm detaylarıyla duyurulması planlanan teşvik paketinin teknik hazırlıklarında sona gelindiği bilgisini paylaştı. Duyurulacak paket ile, sağlık sektörü açısından Erzurum ve Van illerimizin öne çıktığını vurguladı. 23 İlde, 6 bölgede ve 8 cazibe merkezi olarak vücut bulacak paketin, mevcut teşvik paketlerine bir ilave niteliği taşıdığı dillendirildi.

İçerisinde fabrika yeri tahsisi, KDV, stopaj, eğitim, danışmanlık, SGK teşviki ve devlet tarafından satın alma garantisinin de yer aldığı paketin,bölgesel kalkınmanın sağlanmasının, bölgesel iş gücünün harekete geçirilmesinin ve nihai olarak ta ülke kalkınmasının da önünü açacağı belirtildi.

İşadamlarının talepleri göz önünde bulundurularak, operasyonda sağlanacak destekler için, hız ve kolaylık sağlayacak olan Kalkınma Bankası adres gösterildi. Bürokrasi üzerinde dinamiklerin harekete geçirilmesi için siyasi desteğin de sağlanarak, teşviklerin uygulanmasında hız avantajı getirilmesinin hedeflendiği de vurgulandı. Genel olarak, bölgesel teşvikler ile, bölgesel bazda sektörle iş birliğinin sağlanmasının teşvik edilmesinin, ülkenin cari açık sorununa da olumlu bir etki yaratacağına olan inanç dile getirildi.