GREATIST’te 3.800 Katılımcı Ağırlandı

12 yıl boyunca Vestiyer Yayın Grubu’nun (VYG) düzenlediği ve Türkiye’de en çok katılımcı ağırlayan üç dental etkinlikten biri olan etkinlik, 13.yılında Türkiye diş hekimliği pazarındaki en güçlü ve köklü firmalarını bir araya getiren Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) ve dünyanın en güçlü, en yaygın dental yayın ağı Dental Tribune International (DTI) ile birleşti. Bu birleşme ile yapılan GREATIST, 2015 yılında sektöre damgasını vurmuştu.

Hızla ilerlemeye devam eden GREATIST, 28-30 Ekim tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlenen 14. Organizasyonu ile bilimde kendini geliştirmek ve yeni ürünler hakkında bilgi edinmek isteyen, diş hekimlerinden diş teknisyenlerine, öğrencilerden, diş hekimi asistanlarına ve firma temsilcilerine kadar 3 bini aşkın uluslararası tüm dental profesyonelleri bir araya getirdi.
Kurdele Beraber Kesildi

Sektörde büyük ses getiren organizasyonun 4 bin metrekarelik fuar kısmında yer alan 94 ulusal ve uluslararası firma, sektördeki yeniliklerini davetlilere tanıtmak için çalışmalarını tamamladılar.

Greatist Ağız ve Diş Sağlığı Cihaz ve Ekipmanları Fuarı’nın açılışı, 28 Ekim günü DİŞSİAD Başkanı Dt. Namık Kemal Sönmez, Kongre Başkanı Prof. Dr. Ender Kazazoğlu ve VYG Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Bülent Manav’ın konuşması ile yapıldı. Açılış kurdelesi DİŞİSAD Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte kesildi. Fuarın ilk gününde, DİŞSİAD Kitaplığı’na son kitabı ile destek veren Prof. Dr. Hakkı Tanyeri’nin imza günü organizasyonu yapıldı. Prof. Tanyeri, “Ağız, Diş, Çene Hastalıklarında Tanı ve Tedavi” kitabını fuar ve kongre katılımcıları için imzaladı. Kitap, GREATIST’e gelen ilk 500 kişiye hediye edildi. 

“Kadavra Uygulamalı” Workshop Ses Getirdi 

Oldukça kapsamlı programların, renkli etkinliklerin yer aldığı GREATIST’te bu sene bir ilk daha gerçekleştirilerek “Kadavra Uygulamalı” workshop düzenlendi. 2 saat süren etkinlikte, kadavrada cerrahi/implantoloji eğitimleri konusunda ve oral bölge diseksiyonu konusunda dünyanın en tecrübeli çene cerrahlarından biri olan Dr. Norbert Fock sahne aldı.

Dr. Fock, Mandibular ve Maksiller bölgeyi diseke ederek anatomide tehlikeli bölgeleri, damar ve sinirleri, nervus lingualis’in, mandibular kanalın ve nervus alveolaris inferior’un bulunmasını anlattı. Hekimler, kadavra üzerinde yapılan açık sinüs ameliyatını da izleme fırsatı yakaladı. Dr. Fock, kadavra üzerinde, greft ve membran yerleştirmeyi ve uygun dikiş teknikleriyle kapatma işlemlerini de yaparak, bu konudaki bilgi ve tecrübesini katılımcı hekimlerle paylaştı.

Türkiye, Avusturya, İngiltere, İtalya ve Lübnan’dan Konuşmacılar  

29 Ekim günü Dr. Norbert Fock’un “Kadavra Uygulamalı Workshop”u ile başlayan kongre, Dr. Nicola Grande’nin “Endodontik Savaş: Karşı Karşıya Kalınan Zorluklarda Doğru Silahı Seçmek” konulu sunumu ile devam etti. Bilimsel oturumlarda öğleden sonra “All On 4 Konsepti: Tanı ve Tedavi” ile başlığı ile Dr. Tomasso Grandi, “İmplantolojide Sert Doku Yönetimi: Kemik Biyolojisine Saygı” sunumu ile Dr. Maher Almasry ve “Estetik Bölgede Kemik Defektli Alana İmmediat İmplant Yerleştirme: Ne Zaman Ne Yapmalı?” Dr. Alain Romanos vardı.

GREATIST’in oturumlarının ilk günü, Prof. Dr. Aslıhan Üşümez’in “Lazer Tedavilerinde Doğru Bilinen Yanlışlar; Uygulamada Başarının Anahtarları” konulu sunumu ile sona erdi. 

İkinci Gün İmplantoloji ve Endodonti 

Uluslararası Kongre’nin ikinci günü, kongre başkanı Prof. Dr. Ender Kazazoğlu’nun “İmplantlarda Erken Yükleme” konulu sunumu ile başladı. “İmplantolojide İlerlerken Cerrahide Unuttuklarımız” başlığı ile sunumunu yapan Prof. Dr. Bülent Katiboğlu’ndan sonra sahnede endodonti konuşuldu. Bu bölümde Yrd. Doç. Dr. Endodontik döner aletlerde son trendleri anlattı.

GREATIST’in bilimsel oturumları Prof. Dr. Cem A. Gürgan’ın “İmplant Çevresi Problemlerin Tedavisinde Kanıta Dayalı Yaklaşım” konusu ile sona erdi.

TDB-SDE’den Kredilendirme 

GREATIST 2016 Diş Hekimliği Kongresi, Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Sürekli Dişhekimliği Eğitimi (SDE) Yüksek Kurulu tarafından değerlendirilerek “12 TDB-SDE” kredi puanı ile kredilendirildi.

Kongre sonunda kredi başvuru formlarını dolduran katılımcı hekimlerin formları TDB- SDE’ye gönderildi.

Asistanlar Sempozyumlarında 7. Kez Bir Arada  

Yardımcı personeller için Türkiye’de tek olan “Asisdent Sempozyumu” 7. yılında yine ünlü konuşmacıları ağırladı. 30 Ekim günü düzenlenen etkinliğe meslekleri ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyen 118 asistan katıldı.

Dr. Mustafa Bekerecioğlu’nun başkanlığında düzenlenen sempozyumun açılışı Kongre Başkanı Prof. Dr. Ender Kazazoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Asisdent Sempozyumu’nda Prof. Dr. Bülent Katiboğlu “Cerrahi Asistin Kansız Yolları”, Doç. Dr. Hakan Topaçoğlu “Dişhekimliği Uygulamalarında Karşılaşılan Acil Durumlar ve Yaklaşımlar”, Doç. Dr. Burç İhsan Gençel “Beraber Protez Yapalım” ve Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Mercan Ünlü “Dişhekimliği Pratiğinde Enfeksiyon Kontrolü ve Bulaşıcı Hastalıklar” konulu sunumları ile yardımcı personelleri bilgilendirdi.

6. Dental Labor Diş Teknisyenliği Sempozyumu Oditoryum’da Yapıldı 

“Dental Labor Diş Teknisyenliği Sempozyumu”nun 6.sı GREATIST 2016 etkinlikleri kapsamında 30 Ekim günü gerçekleştirildi. Daha önceki yıllarda 150 kişilik kontenjanı olan etkinliğe talep yoğun olunca sempozyum bu yıl Oditoryum salonunda düzenlendi.

Sempozyuma gelen 359 diş teknisyeni, konuları takip etmek isteyen hekimlerle birlikte ünlü konuşmacıların sunumlarını izledi.

Medipol Üniversitesi ve İstanbul Diş Teknisyenleri Odası’ndan Destek 

Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi diş Protez Teknolojisi İstanbul Diş Teknisyenleri Odası tarafından desteklenen sempozyumun başkanlığını, Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanefi Kurt yaptı. Sempozyum, açılış konuşmasının ardından Diş Teknisyeni Hilal Kuday’ın Dijital Ve Manual “Tekniklerin Vaka Endikasyonuna Göre Kullanım Alanları” konulu sunumu ile başladı. Hilal Kuday’ın ardından sahne alan Diş Teknisyeni Zeynep Gönen, Doç. Dr. Emre Mumcu ve Diş Teknisyeni Sinan Akdemir’in “Estetik Ve Fonksiyonel Dental Tasarımlar”, “Lazer Sinter Metal Alt Yapılar” ve “Gerber Yöntemiyle Tam Protez Yapımı” konulu sunumlarını dinleyen teknisyenler, bilgilerini tazeleyip meslekleri ile ilgili bilmediklerini öğrenme fırsatı yakaladılar.

Etkinlik sonunda sempozyuma destek veren İstanbul Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Muharrem Değerli’ye de teşekkür plaketi takdim edildi.

Kızılay’ın “Sertifikalı İlk Yardım Semineri” Kontenjanı Aştı

GREATIST 2016’ya 28 Ekim günü İlk Yardım eğitimi ile destek veren Kızılay’ın 150 kişilik kontenjanı olan eğitimine 179 diş hekimi, hekim yardımcısı, öğrenci ve diş teknisyeni katıldı. Kâğıthane Kızılay İYEM Mesul Müdürü Biyolog Ceren Berk tarafından verilen eğitime gelen katılımcılar, günlük hayat içerisinde karşılaşabilecek afet, acil bir olay ve kaza gibi durumların karşısında sahip olunması gereken doğru ilk yardım uygulama bilgilerini aldılar.

Genel ilk yardım bilgileri ile başlayan eğitimde, hasta, yaralı ve olay yerinin değerlendirilmesi, hava yolu tıkanıklıklarında, bilinç bozukluklarında, kanamalarda, yaralanmalarda, yanıklarda, hayvan ısırmaları ve böcek sokmalarında ilk yardım konuları anlatıldı. Eğitime katılanlar, etkinlik sonunda katılım sertifikalarını aldılar.

Diş Hekimleri ve Teknisyenlere Özel 14 Kurs 

Sektörün önde gelen dental firmalarıyla işbirliği yapan Vestiyer Yayın Grubu, çeşitli firmaların sponsorluğunda 14 özel kurs düzenledi. Çeşitli kurs salonlarında kongreyle eş zamanlı olarak düzenlenen kurslara yaklaşık 350 diş hekimi katıldı. 

Fuar Alanında Yoğun Kalabalık 

3 gün boyunca düzenlenen etkinliklere katılan ve fuar alanını gezmek isteyen diş hekimleri, diş teknisyenleri ve yardımcı personellerin fuar alanına gösterdiği ilgi gözlerden kaçmadı.

Vestiyer Yayın Grubu ve DİŞSİAD başarılarını kongre sonunda tüm sektör yetkilileri ile kestiği pasta ile kutladı. GREATIST plaket töreni ile sona erdi.