DİŞSİAD’TAN İKMİB’E ZİYARET

DİŞSİAD Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği’nin faaliyetleri kapsamında İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği ile gerçekleştirilen toplantı 09 Ekim Pazartesi günü Çobançeşme’de bulunan Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleştirildi. DİŞSİAD tarafında Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali ÇAKIR, Başkan Yardımcısı Sn. Yusuf ARPACIOĞLU, Genel Sekreter Sn. Erkan UÇAR ve Alkan USTA’nın İKMİB tarafından ise İKMİB Başkanı Sn. Murat AKYÜZ ve Şube Müdürü Sn. Aydın YILMAZ’ın katıldığı toplantıda taraflar sektördeki son dönem gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

DİŞSİAD olarak derneğin yapısı ve sektör hakkında bilgi paylaşımı yapıldıktan sonra sektörün ihracatının İMMİB- İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri altında çeşitli birlikler altında yapıldığını ve tek bir birlik altında toplanması gerektiğini ve bu birliğinde İKMİB olması gerektiğini belirtildi. Bununla ilgili ilk iş olarak da Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu ( GTİP ) kodlarının tasnifi ile çalışma yapılması planlandı. Ayrıca Birlik tarafından olarak organize edilen Uluslararası Fuarlar ve Ticaret Heyetleri, dental sektörün yeni pazarlara ulaşmasında önemli rol oynayacağından bu etkinliklerin arttırması yönünden fikir alışverişinde bulunuldu.
 
İKMİB Başkanı Sn. Murat AKYÜZ ‘de daha ileriki yıllarda Medikal – İlaç ve Dental Ürünler İhracatçı Birlikleri kurulması ile ilgili çeşitli adımlar atıldığını ve bu konuda kendilerine verilecek katkı üzere görüş ve önerilerinin sunulmasını belirttikten sonra toplantı sona erdi.