DİŞSİAD ve KOSGEB Ülke Ekonomisine Yapılabilecek Katkılar Üzerine Bir Araya Geldi…DİŞSİAD Genel Sekreteri Sn. Yusuf Hikmet ARPACIOĞLU, DİŞSİAD Kamu İlişkileri Komite Üyesi Erkan UÇAR ile T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB İstanbul Boğaziçi Müdürü Sn. Gürsel KIZILASLAN ve KOSGEB İstanbul Boğaziçi KOBİ Uzmanı Sn. Arif TORUN bir araya gelerek Kobileri Geliştirme programları kapsamında ağız ve diş sağlığı üzerine üretim ve yatırımlarda bulunan işletmelere ne şekilde destek olunabileceği ve ülke ekonomisine yapılabilecek katkılar üzerinde değerlendirmelerde bulundular.

KOSGEB projelerinden bahseden Sn. KIZILASLAN, kobilere çok çeşitli üretim ve tanıtım destekleri verildiğinden bahsetti. Bu bağlamda üzerinde durulan konuların başında özellikle kobilerin bir araya gelerek yapacakları yatırımlar üzerinde duran Kızılaslan “İşbirliği – Güçbirliği Destek Programı Uygulaması kapsamında 1.5 milyon TL ye kadar destek ve 300 bin TL ye kadar hibe desteği sağladıklarını ve ağız diş sağlığı sektöründen 3 firmanın bir araya gelerek proje geliştirmesine kendilerininde ellerinden gelen yardımları sağlayabilecekleri” hususlarının altını çizdi.

Alanında odaklı çalışan DİŞSİAD üzerinden sektöre yapılabilecek katkılar için de 150 bin TL ye kadar sektörel çalışmalara sağlanacak destekler üzerinde de fikir alışverişinde bulunan taraflar önümüzdeki dönemde sektöre sağlanabilecek katkılar için ortak proje geliştirilmesi üzerinden fikir birlikteliği sağladılar.
Ayrıca Sn. KIZILASLAN “hali hazırda üretim yapan firmalar için sağlanacak “Yenilikçi ARGE ve inovasyon Destekleme” projesi kapsamında dental alanda faaliyet gösteren firmalar için de 1.5 milyon ve %75 destekleme oranı ile yardım sağladıklarını” belirtttiler.

Tüm bunların yanında Yenilikçi Arge desteği alan firmaların ülke içi fuar katılımlarında 1.000 TL desteğin yanında DİŞSİAD üzerinden kayıt alınmak ve ikili görüşmeler sağlanması amacıyla firma bazında yurt dışı ziyaretleri için 2.000 TL destek sağlanması hususunda da anlaşmaya varıldı.
Avrupa İşletmeler Network ağı olan “Enterprice Europe Network” de kayıt izleme ve kayıt bilgi paylaşımında bulunan KOSGEP ile DİŞSİAD bu veri tabanı üzerinde bilgi paylaşımında iş birlikteliği üzerine anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya istinaden DİŞSİAD tarafından derlenecek Türkiye Dental Firmalar bilgi bankası oluşturup KOSGEB bilgi bankasında yer verilecek. Böylelikle tüm Avrupadaki business network ağını izleyen kurumlar ile ülkemizde üretim yapan firmaların iletişimi için adım atılmış olacak. Ayrıca isteyen firmalarımız DİŞSİAD üzerinden istediklerinde Avrupa’daki aynı ağ üzerinde kaydı bulunan konu bazlı arama yaptırarak istedikleri firmaların bilgilerine KOSGEB üzerinden ulaşmasını sağlanması gerçekleştirilebilecektir.

DİŞSİAD ve KOSGEB olarak ülke dental sektörünü destekleyici atılan adımlara gelecekte de yeni projeler geliştirilmesi üzerinde fikir birlikteliği ve iyi niyetlerini sergilemişlerdir.  Dişsiad Kamu İlişkileri Komite Üyesi  Erkan UÇAR “Sektörümüze sağlamayı hedefledikleri desteklerden ötürü KOSGEB yetkililerine teşekkürlerini sundu”