04.11.2019

TARİH     :04.11.2019
BÜLTEN  :B071-2019
KONU     :Kimyasal Ürünlerin Gönderimi, İndirimli Kargo Fiyatları ve Tehlikeli Maddeler Taşımacılık Kuralları Eğitimi Hakkında
 
 
Sayın Üyemiz,

İKMİB, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ve UPS ile imzaladığı yeni protokoller neticesinde, ihracatçı firmaların bir dizi sorunlar yaşadığı yurt dışı numune gönderimleri için önemli adım daha atmıştır. 
Tehlikeli maddeler sınıfına giren ürünlerin numune gönderimleri için sertifika eğitimi ve özel indirim anlaşması içeren bu protokollerden en üst seviyede fayda sağlamanız amaçlanıyor. 
 
Anlaşma detaylarını ve protokoller çerçevesinde size sunulan avantajları aşağıda bilgilerinize sunuyor, Tüm ihracatçı firmalar için hayırlı olmasını diliyoruz. 
 
1.Tehlikeli maddeler sınıfına giren kimyasal ürünlerin numune gönderiminde ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)ile yapılan hızlı ve küçük paket ihracatında transfer işlemlerinin sağlanabilmesi için Tehlikeli Maddeler Kuralları (DGR/ Kategori 1, 2, 3, 6) Eğitimi sonucu alınan IATA Sertifikası gerekiyor. Tehlikeli Maddeler Kuralları Eğitimi konusunda uzman olan Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ile yapılan protokol neticesinde eğitim ücretinden %30 indirimli olarak 1.540 TL’den** (KDV dâhil) faydalanabilmeniz amaçlanıyor. Ayrıca, bu indirim oranına ilaveten, İKMİB Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda eğitim başvurusunda bulunan ilk 100 İKMİB üyesi firmalara ilave %50 indirim sağlanarak eğitim bedeli 770 TL olarak uygulanacaktır. 
 
Söz Konusu indirimlerden faydalanabilmek için https://tinyurl.com/iataikmib linkinden başvurunuzu tamamlamanız ve aşağıdaki eğitim takviminden size uygun olan tarih aralığını seçmeniz yeterlidir. Ödemeler doğrudan Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’ne yapılacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayan firma çalışanlarına IATA ve TMKT (Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü) onaylı sertifikalar verilecektir.
 
2.         Uluslararası taşımacılık şirketi UPS ile İKMİB arasında yapılan protokol çerçevesinde ise ister tehlikeli madde sınıfında olsun, ister ihracat, isterse doküman gönderisi olsun, İKMİB üyelerine özel indirimli fiyatlar ile UPS’in hizmet verdiği 220 ülke ve bölgeye gönderi yapma imkânına sahip olacaksınız. Ayrıca, IATA sertifikasını aldıktan sonra, UPS ile Tehlikeli Madde Gönderimi Sözleşmesi yapan firmalar, uygulama eğitimlerini de UPS Tehlikeli Madde Akademisi (Dangerous Goods Akademi)’den ücretsiz olarak alabilecek
UPS ekibi ile 0850 255 0066 telefon numarası ve kimyaihracati@ups.com mail adresi yoluyla iletişime geçildiği takdirde, üyeler süreç hakkında bilgilendirilecek ve ayrıcalıklardan faydalanabilecektir.
  
 
                                                                                                         
Eğitim Tarihleri:
a)      11 Kasım -  15 Kasım 2019 / 5 Gün / 08:30 – 17:00
b)      25 Kasım – 29 Kasım 2019 / 5 Gün / 08:30 – 17:00
c)      09 Aralık – 13 Aralık 2019 / 5 Gün / 08:30 - 17:00
d)      16 Aralık – 20 Aralık 2019 / 5 Gün / 08:30 – 17:00 
 
                       Eğitim Yeri:   Atatürk Havalimanı (Shell Benzin İstasyonu Karşısından giriş) B Kapısı Yanı 34149  Yeşilköy / İSTANBUL    (Kroki: https://akademi.thy.com/iletisim.aspx)  
*Ağırlığı 150 kg ve değeri 7.500 € geçmeyen bedelli ve bedelsiz gönderiler için uygulanan beyanname türüdür. Müşavirlik ve ardiye ücretleri ödenmeden ihracat kolaylığı sağlar.
** 31.12.2019 tarihinden sonraki THY Havacılık Akademisi web sayfasına yansıyacak olan yeni fiyatlar üzerinden, İKMİB üyelerine özel olarak uygulanan %30’luk indirim oranı devam edecektir. 
Sınıf eğitimlerine firmaların katılabilmeleri için gerekli olan seyahat ve konaklama bedelleri, firmalar tarafından karşılanacaktır. Eğer talep edilirse Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi anlaşmalı olduğu ve kendisine kontenjan ayrılan otellerde üye çalışanlarının konaklaması için anlaşmalı fiyat üzerinden otel odası satışı da yapabilmektedir.
 
Konu bilgilerinize arz olunur.
 
 
Saygılarımızla,
 
DİŞSİAD Yönetim Kurulu