24 Aralık 2018

TARİH      :24.12.2018
BÜLTEN   :B092-2018
KONU      :İnternet Ortamında Satışlar ile Sanal Ortamda Ürün Tanıtılması Hakkında
 
 
Değerli Üyemiz,
 
Bildiğiniz gibi Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve Kasım 2015’den itibaren de biz diş hekimliği ürünleri üreten, ithal eden ve her türlü satışını gerçekleştiren firmaları da kapsayan Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile satış faaliyetlerimizde düzenlemelere gidilmiştir.
 
Bu yönetmelik ile açık olarak anlaşılmaktadır ki; bizlerin de satışını gerçekleştirdiğimiz “Tıbbi Malzemelerin” kesinlikle; her ne şekilde olursa olsun internet ortamından satışının gerçekleştirilmesi yasaklanmaktadır. Bu konuda görüş ve diş hekimliği sektörüne özel bir uygulama için taleplerimiz olmakla birlikte, bugün için mevcut duruma istinaden satış faaliyetlerinizi düzenlemenizi tavsiye ederiz.
 
Yönetmeliği ürünlerimizin tanıtımı ve duyurulması açısından değerlendirildiğinde ise;
 
Firmalarımıza ait resmi web sitelerimizden, Üretimini, ithalatını ve/veya satışını gerçekleştirdiğimiz tıbbi cihazların ya da malzemelerin, Bilgilerine yer vermek suretiyle, tanıtımlarını yapabileceğimiz anlaşılmaktadır.
 
Dolayısıyla ürünlerin, tanıtıcı yazı, bilimsel çalışma, görsel ve videolarına yer verilmesinde sakınca görülmemektedir.
 
Bununla birlikte ürünlere ait fiyatların yayınlanması konusunda yönetmelikte açıkça bir bilgi yer almamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından fiyatların yer almaması gerektiği görüşü ilgili müdürlüklere ulaşmıştır. Önümüzdeki günlerde sağlık bakanlığına yapacağımız ziyaretler ile ürüne ait tavsiye edilen fiyatların ürünün tanıtıcı bir bilgisi olduğu ve ticari olarak bu durumun yönetilmesinin firmalarımızı olumsuz etkileyeceği görüşlerimizi de iletiyor olacağız.
 
Bu bilgiler ışığında ve yönetmeliğin diğer maddelerini de dikkate alarak; internet üzerinden satışlar ve tanıtıcı web sitelerimiz konusunda sanal ortamdaki ticari faaliyetlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.
 
Bu vesile ile işlerinizde başarılar dileriz.
 
Saygılarımızla,
 
Erkan UÇAR
Genel Sekreter
 
Güncellenmiş Yönetmelik Linki:
https://dosyaism.saglik.gov.tr/Eklenti/21420,tibbicihazsatisreklamvetanitimyonetmelikpdf.pdf?0