21 Ocak 2015

​TARİH     : 21.01.2015
BÜLTEN  : 004-2015
KONU     : TIBBİ CİHAZ EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİ
 
 
Sayın Üyemiz,
15 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek için yetki belgesi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Yetki belgesi alabilmek için işletmelerin bir takım koşulları yerine getirmesi  istenmektedir.
Sorumlu müdür, satış ve tanıtım elemanı ile klinik destek elemanı eğitimine katılmak isteyen adayların www.tcesis.org internet adresi üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.
Düzenlenen eğitime katılan ve eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olarak sorumlu müdür, satış ve tanıtım elemanı ile klinik destek elemanı yeterlilik belgesi almaya hak kazanan adayların, www.titck.gov.tr internet adresinde yayımlanan Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz ve ilgili duyurular doğrultusunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna başvuru yapması gerekmektedir.

Eğitime katılan kişilerin 15 Kasım 2015 tarihine kadar eğitimi tamamlayıp, yapılacak sınavda başarılı olmaları gereklidir.
 
Tıbbi Cihaz sektöründe faaliyet gösteren ve yetkilendirilmek isteyen tüm işletmelerde:

   -Sorumlu müdür ile satış ve tanıtım ve klinik destek faaliyetlerini yürüten personelin eğitim alarak belgelendirilmesi gerekmektedir. Bir kişi sadece bir şirketin sorumlu müdürü olabilir. 

Tıbbi cihaz işletmelerinde sorumlu müdür, satış ve tanıtım elemanı ve klinik destek elemanı olarak çalışabilmek için TCESİS içinde yer alan eğitimleri almak, sınavdan başarıyla geçmek ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvurarak yeterlilik belgesini almak gerekmektedir. Yeterlilik belgesini alabilmek için TİTCK web sayfası http://www.titck.gov.tr adresinde yer alan duyurular ve kılavuz doğrultusunda işlem yapmanız gerekmektedir.
 
Birden çok mesleğe ilişkin yetki belgesi almak:
Gereken şartları taşımanız halinde yönetmelikte belirtilen tüm eğitimleri alıp seçtiğiniz mesleklere ilişkin sınavlara ayrı ayrı girerek başarılı olursanız seçtiğiniz mesleklerde çalışabilmek için yetki belgesi alabilirsiniz

Sorumlu müdür eğitimini alacak olan kişiler Mevzuat eğitimi, Tıbbi etik eğitimi, Steril hizmet alanlarında çalışma eğitimi ve Radyasyon güvenliği eğitimi olmak üzere 4 başlıkta eğitim alacaktır.
Satış ve Tanıtım Elemanı eğitimini alacak olan kişiler Mevzuat eğitimi, Tıbbi etik eğitimi olmak üzere 2 başlıkta eğitim alacaktır.

Klinik Destek Elemanı eğitimini alacak olan kişiler Mevzuat eğitimi, Tıbbi etik eğitimi, Steril hizmet alanlarında çalışma eğitimi ve Radyasyon güvenliği eğitimi olmak üzere 4 başlıkta eğitim alacaktır.
 
 
 
                                               DERS ÜCRETİ         SINAV ÜCRETİ     TOPLAM   
Sorumlu Müdür                            200 ₺                            100 ₺                300 ₺ 
Klinik Destek Elemanı                  200 ₺                              50 ₺                250 ₺
Satış ve Tanıtım Elemanı              150 ₺                              50 ₺                200 ₺
 
Birden çok alana başvuru ücretlendirmesi:                          DERS ÜCRETİ      SINAV ÜCRETİ        TOPLAM  
Satış ve Tanıtım Elemanı + Klinik Destek Elemanı                       200 ₺ ders için     100 ₺ sınav için       300 ₺
Satış ve Tanıtım Elemanı+ Sorumlu Müdür                                 200 ₺ ders için      150 ₺ sınav için        350 ₺
Klinik ve Destek Elemanı + Sorumlu Müdür                               200 ₺ ders için      150 ₺ sınav için         350 ₺
Klinik Dst. Elemanı + Sor. Md. + Satış ve Tnt. Elemanı              200 ₺ ders için      200 ₺ sınav için         400 ₺
 
 
 
 
 
Saygılarımızla
DİŞSİAD
Yönetim Kurulu