178 Sayılı Kanun İle İlgili Bilgilendirme

Sayın Üyemiz,

T.C. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet DEMİRCAN ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk ÖZLÜ ’nün değerli katılımları ile 26 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da sanayimizin rekabet gücünü arttıracak ve ithal bağımlılığını azaltacak ürün ve projelerin geliştirilmesi ile ilgili “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” kapsamında “Türkiye Sağlık Sanayi Zirvesi” gerçekleşmiştir.
Zirve kapsamında derneğimizin genel sekreteri Sayın Erkan UÇAR, DİŞSİAD ‘ın politikaları ve Dental sektördeki firmaların beklentileri konu başlıklı detaylı bir sunum gerçekleştirmiştir. Yapılan bu sunum ile Dişsiad Politikalarından; Ulusal Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Politikası, Dental Sektör İşlem Hacminin 1 Milyar Dolar Üzerine Çıkması için Yapılacaklar Listesi ve İlaç, Medikal ve Dental İhracatçılar Birliğinin Kurulması ile Ağız ve Diş Sağlığı Firmalarımızın; Satış Desteği Sağlanması, Sertifikasyon Süreçleri ve Finansal beklentilerine yönelik konular hakkında bilgiler, istekler dile getirilmiştir. 

Sayın UÇAR, sunumun en önemli noktası olan son bölümde ise; 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair 7104 sayılı kanunun 22. Maddesinde Uzun süredir ödeme güçlüğü yaşayan üniversite borçlarının Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesi hususunda Diş Hekimliği fakültelerinin kapsam dışı olduğunu ve sektörün çok zor durumda kaldığını belirtmiştir.

Sunum sonrası konu ile sıkıntılarımızı hem Sağlık Bakanımız Sayın Ahmet DEMİRCAN ‘a hem de TİTCK Başkanı Sayın Hakkı GÜRSÖZ anlatan Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sn. Erkan UÇAR, Sn. Ayhan DOĞAN ve Sn. Selami YAMAN ile Sn. Alkan USTA görüşme sonrasında konu ile ilgili Maliye Bakanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sayın Celalettin SIVACI ‘yı makamında ziyaret etmişlerdir.

Görüşme sonrası Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sayın Abdullah Kaya ‘ya bilgi ulaştırışmış olup önümüzdeki hafta içi bir görüşme ayarlaması konusunda randevu talebimiz olmuştur. 

Saygılarımızla,