07 Mart 2019

TARİH      :07.03.2019
BÜLTEN   :B029-2019
KONU      :ÜTS İngilizce Açıklamaları


Değerli Üyemiz,

Tıbbi Cihazların ülkemizde kayıt ve izleme takibi Sağlık Bakanlığı tarafından ÜTS (Ürün Takip Sistemi) programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

UBB ile başlayan sistem ile Sağlık bakanlığı ülkemideki 5bin’in üzerinde tıbbi cihaz firmasının yaklaşık 5 milyon ürününü sistemlerinde kayıtlı hale getirmiştir. 

Ülkemizde ithal edilerek veya imal edilerek satışa sunulan tıbbi cihazlardaki bu takip sistemi protokolü ile bakanlık tarafından en başta hasta güvenliği hedeflenmektedir. 

Tüm ülkelerin gündeminde ve programlarında yer alan tıbbi cihazların takip süreçleri kademeli olarak gerek Amerika gerekse de Avrupa ülkeleri başta olmak üzere  zaman içerisinde uygulamaya alınması beklenmektedir. 

Türkiye’nin diğer ülkelerden önce uygulamaya başlaması ile ilgili mevzuat hakkında bilgi sahibi olmayan üreticiler ile dağıtıcı ve bayileri arasında başta evrak tedariki olmak üzere sorunlar yaşandığı tarafımıza iletilmiştir. Bakanlık nezdindeki girişimler neticesinde, çalıştığınız firmalara ilgili mevzuatı daha kolay ifade edebilmeniz için aşağıdaki linklerde de görebileceğiniz İngilizce içerikli sayfalar hazırlanmıştır. Ticari ilişkilerinizde fayda sağlayacağını temenni ederiz.

Saygılarımızla,

Erkan UÇAR

DİŞSİAD Genel Sekreteri


İlgili Linkler:

http://yte.bilgem.tubitak.gov.tr/en/haber/tubitak-bilgem-yte-shared-product-tracking-system-experience-gs1-health-conference

http://yte.bilgem.tubitak.gov.tr/en/haber/tracking-and-monitoring-functions-product-tracking-system-have-been-put-use-optic-medical

http://yte.bilgem.tubitak.gov.tr/en/haber/uts-transfer-environment-opened-use-medical-device-companies

http://yte.bilgem.tubitak.gov.tr/en/haber/4th-workshop-uts-project-executed