​M. Sc. Dt. Zafer Kazak-Medicadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle başlayan firma ruhsatlandırma süreci dental sektöre ne gibi faydalar getirecek, süreç bittiğinde sektörde gerçekleşecek kazanımlar nelerdir?


Bence Türkiye’de hemen her sektörde en önemli sıkıntılardan biri hizmetlerde standardizasyon olmamasıdır. Eline her çantayı alan kişinin ürün satması başlangıçta fiyat açısından cazip gelse de özellikle implant gibi uzun süreli hizmet ve parça gerektiren materyallerde hem hekim, hem de hasta açısından sıkıntı yaratmaktaydı. Gerekli altyapısı, doğru eğitilmiş personeli ve yeterli sermayesi olmayan şirketlerin piyasada haksız rekabet oluşturmalarının önüne geçmek gerekiyordu.

Bu düzenlemenin, uzun yıllar boyunca satılan her türlü cihaz yedek parçasını temin edebilmemiz, her türlü servis hizmetini sağlıklı alabilmemiz, implant üstyapı parçalarını temin edebilmemiz gibi hekim olarak bizim hastalara sağlıklı ve uzun vadeli hizmet verebilmemizi sağlayacak bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Sadece her yeni uygulama gibi yaşadıkça çıkabilecek sorunların zamanında çözümlenmesi, bu konuda uzun vadede en önemi noktadır. Üzüm yemek için bağcı dövülmemelidir.