​EROL SOYDAN / DİŞSİAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ​EROL SOYDAN / DİŞSİAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ  (ONUR DİŞ DEPOSU)

DİŞSİAD : Kısaca kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?
 
EROL SOYDAN : Bireysel olarak yaklaşık 30 senedir sektörün içindeyim. 1998 yılında ONUR DİŞ DEPOSU’nu kurduktan sonra 2001 yılında ithalata başladık.  Geçen süre zarfında şirketin çapı, faaliyet alanları ile beraber vizyonumuz da büyüdü. Genişleyen vizyonumuz bizi yeni teknolojilerle tanıştırdı hatta yenilik bir zorunluluk haline geldi. 
 
İlk faaliyet alanımız dental sarf malzemelerdi. Dental cihazlar ile ürün portfoyümüzü genişletince 2003 yılında teknik servis oluşturduk. 2005 sonrası ortadoğu ve balkanlara ihracat yapmaya başladık.  Akabinde implant ve görüntüleme teknolojilerine girdik.  Şu anda da tüm alanlarda yeni teknolojileri, dönüşümleri yakından takip ediyoruz.
 
DİŞSİAD : Dişsiad’daki göreviniz ve aldığınız sorumluluklardan bahseder misiniz?
 
EROL SOYDAN : Dişsiad’a ilk 2011 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak girdim.  2 senedir Fuar Komisyonu ile Bilişim Komisyonunda görev almaktayım.
 
Özellikle fuar dediğiniz zaman çok ciddi, uzun ve detaylı bir organizasyondan bahsetmiş oluyoruz. Fuar hem sektör hem de Dişsiad için çok önemli. Hatta sektörün olmazsa olmazı demek daha doğru olur.  Endüstriyel bir pazar ancak fuar ile tanıtılabilir, fuar ile genişler ve güçlenir. Biz Dişsiad olarak fuar komisyonumuz ve yönetim kurulumuz ile sıkı şekilde fuarın büyümesi, uluslararası olması için çok çalışıyoruz. Son fuarda bu çalışmaların meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık.  Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika’dan ciddi sayıda katılımcı vardı. Emeksiz karşılık olmaz. Dişsiad Fuar komisyonu olarak 2 sene boyunca hazırlık yaptık. Geçtiğimiz fuarda  bir çok organizasyon düzenlendik. Fuar açılış yemeği, Boğaziçi Senfoni orkestrası, Dişsiad tarafından hazırlatılan 3 önemli sektörel kitabın dağıtımı, bilişim komisyonunca fuarda oluşturulan bilişim standından canlı anlık sosyal medya paylaşımları ve katılımcıların fuarla ilgili görüş ve beklentilerinin tek tek alındığı aktivitelerle fuarı zenginleştirmeye çalıştık ve başarılı olduk. Ayrıca tüm bu çalışmaların öncesi ve sonrasında ulusal basında da yer buldu. 2016 IDEX Fuarı için de şimdiden çalışmalara başladık.
 
DİŞSİAD : 2016 IDEX ile ilgili çalışmalardan bahseder misiniz?
 
EROL SOYDAN : Tüm çalışmaları fuar ortağımız CNR ile birlikte yürütüyoruz. Bütçe doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz.  Ana hedeflerimizden olan Ortadoğu, Rusya, Afrika ve Balkanlar’da görsel reklamlar veriyoruz. Dünya genelinde dağıtılan Dental Info Dergisinde reklamlarımız çıkıyor. Dubai’de sektörel fuarda yerimiz var. Bu fuar içinde yoğun tanıtım yapıyor olacağız. Almanya IDS  Fuarında da standımız var. Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika’dan üniversitelerin öğretim üyeleri ve Diş Hekimleri Oda başkanları IDEX için davet ediliyor. Tabi ki Tükiye’deki tüm üniversitelerin rektör ve dekanları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinin başhekimleri de fuarımıza davetli. Bu sayılan kurumların tamamı ile farklı işbirlikleri ve organizasyonlar içindeyiz.
Bir başka taraftan odaların üyelerine, diş hekimlerine de telefon, eposta, dergiler, web sitemiz ve sosyal medya aracılığı ile bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapılıyor. 2016’da IDEX hem stand alanı hem ziyaretçi hem de marka anlamında çok daha fazla güçlenecek. Sektör, dışa açılımlarla büyüyecek. Bu konuda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz.
 
DİŞSİAD : Dişsiad olarak ağız diş sağlığı endüstrisi için sağlanan katkılardan bahsedebilir misiniz?
 
EROL SOYDAN : Dişsiad, sektörün en büyük ve lider sivil toplum örgütüdür. Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla yapılan düzenleme çalışmaları, sektörün büyümesi için sahibi olduğu ve bizzat organize ettiği  IDEX fuarı ile Dişsiad sektörün gelişimi için kendini adamış bir sivil toplum kuruluşudur. Dişsiad her adımında sektörde kaliteyi ve hizmet seviyesini yükseltmeyi hedeflemektedir.Bir taraftan ihracatı arttırmaya çalışırken  diğer taraftan yönetmeliklerde yapılan düzenlemelerle sektörün sağlıklı büyümesi ve uluslararası arenada söz sahibi olması için her geçen gün ilerleme kaydedilmesine katkı sağlamaktadır.   
 
DİŞSİAD : Dişsiad olarak Dental sektörün paydaşları açısından bakıldığında Diş Hekimlerine sağladığınız katkılardan  bahseder misiniz?
 
EROL SOYDAN : Biraz once de bahsettiğim gibi Dişsiad’ın ana hedefi sektörde kaliteyi yükseltmek, yeni teknolojileri takip etmektir.Bu kalite döngüsünden elbette diş hekimleri ve hastalar faydalanmaktadır. Yapılan fuar ile firmalarla hekimleri bir platformda toplayarak birbirlerini daha iyi tanımalarına olanak sağlıyoruz. Tüm yeni teknolojileri dünya ile aynı anda Türk Diş Hekimlerinin de kullanımına sunuyoruz. Hekimlerin ihtiyaçlarını anlamak için onlarla daha yakın temas halindeyiz.  Sektördeki firmalar ile hekimler bir bütünün parçası. Dişsiad bu arada bir katalizör, bir tamamlayıcı görevindedir. Dişsiad, hem firmaların hem hekimlerin daha iyi hizmet verebilmesi için topyekün çalışma içinde.
Tüm yönetim kurulu üyelerimize , dernek üyelerimize ve sektör mensuplarına bu röportajda bahsi geçen sektörel hedeflere ulaşılması konusunda verdikleri ve verecekleri destek için çok teşekkür ederim.