​​Dt. Caner Yılmaz-Özel Dentfour Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle başlayan firma ruhsatlandırma süreci dental sektöre ne gibi faydalar getirecek, süreç bittiğinde sektörde gerçekleşecek kazanımlar nelerdir?


Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu uygulama çok yerinde bir karar olmuş. Son dönemlerde elini kolunu sallayan kliniklere gelip tıbbi cihaz veya malzeme satışında bulunuyordu ve teknik arızalar olduğu zaman çoğu firmaya ulaşamıyorduk.

Poliklinik sahibi olarak son 2-3 senede tıbbi cihaz satan çok fazla eleman gördüm ve çoğunun ruhsatı olmadığını da öğrendim. Geçmiş senelerde bir lazer cihazı almak gibi bir hatada bulunmuş, sonrasında cihazda çıkan teknik bir arıza sonucunda firmaya ulaşamamıştım. Bahsetmek istediğim; ileride çıkabilecek problemlerde firmanın güvenilir olması ve kiminle irtibata geçeceğimizin netleşmesi. Bu çok önemli bir konu. Dental malzemelerin ve tıbbi cihazların ömürleri var. Hiç problem çıkarmaz denilen cihazda bile bazı teknik sorunlar olabiliyor. Tıbbı cihaz alırken firmaya Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş belgeler var mı, firma güvenilir mi gibi faktörlere çok dikkat ederim. Kaçak birçok ürün ülkemize girmekte ve bunların çoğunun hiçbir belgesi yok, sahte belgeler ile bu ürünlerin çoğu kliniğe satıldığını biliyoruz. Bu ürünler hekim ve hasta için güvenilir mi emin olamıyoruz. Hasta ve hekim güvenliği için firmaların ruhsatlandırmaları çok önemli.